Ana Sayfa
Haberler
Bağlantılar
Raporlar
Yönetmelik-Yönerge
Yayınlar
Tıbbi bilgiler
Ara
İletişim


hbalcioglu.jpg
Van Erciş Depremi TTB Değerlendirmesi

osarikaya.jpg
Van depreminde sağlık hizmetleri sınıfı geçti mi?

 
Kimler Sitede
Olağandışı Durumlar için Kişisel Gereksinim Rehberi Yazdır E-posta

Olağandışı Durumlarda Kış Koşullarında Görev Yapacak Hekim ve Sağlık Çalışanları için Kişisel Gereksinim Rehberi

Bu rehber, olağandışı durumlarda, kış koşullarında görev yapacak hekimler ve sağlık çalışanlarının kişisel gereksinimlerine dönük olarak yol gösterici olabilmek için hazırlanmıştır. Rehberde bahsedilen gıda dışı malzemelere, doğa sporları için ürün satan dükkanlarda rahatlıkla ulaşılabilir. Yola çıkarken kişisel hijyen malzemeleri ve gerekli ilaçların alınması unutulmamalıdır.

 

Rehber üç bölümden oluşmaktadır:

 

1.       Önerilen kişisel malzeme listesi

2.       Olağandışı Durumlarda kış koşullarında görev yaparken nasıl giyinmeli?

3.       Olağandışı Durumlarda görev yaparken nasıl beslenmeli?

 

1- NE GÖTÜRMELİ?

Aşağıdaki tabloda önerilen kişisel malzemeler olağandışı durum bölgesinin zor çalışma ve yaşam koşulları düşünülerek sıralanmıştır. Kişilere göre zenginleştirilebilir ya da sadeleştirilebilir.

§  Su geçirmez kışlık  kaban, mont veya palto

§  Bıçak /çakı

§  Altlı-üstlü polar içlik veya yün içlik

§  Termos bardak

§  İç çamaşırı (yeterince)

§  Kuru meyve+ fındık,ceviz vb. yiyecek

§  Bere,Eldiven, Kaşkol

§  Peksimet veya Bisküvi

§  Yeterli giysi

§  Konserve (az miktarda)

§  Yün/veya termal kışlık çorap (yeterince)

§  Tuvalet kağıdı

§  Su geçirmeyen bot

§  Kağıt havlu – peçete

§  Yağmurluk/panço

§  Islak mendil (küçük paket)

§  Defter - kalem

§  Yara bandı

§  El feneri + Pil

§  Ağrı kesici +Kişisel ilaçlar (kullanıyorsa)

§  Kişisel alın lambası/Işıldak (varsa)

§  Nemlendirici krem

§  Kibrit /çakmak

§  Kulak tıkacı

§  İğne – iplik

§  Kağıt/Plastik tabak,bardak

§  Sabun + sıvı el dezenfektanı

§  Fotoğraf makinesi ve /veya kamera(varsa)

§  Diş fırçası+ macunu vb kişisel bakım malzemeleri

§  El radyosu (varsa)

§  Uyku tulumu + Mat(varsa)

§  Mum (birkaç tane)

§  Cep telefonu şarj cihazı (varsa arabadan şarj cihazı)

§  Koli bandı

 

Geceleri sık elektrik kesintisi veya aydınlanma sorunlarına karşı el veya alın feneri bulundurulmalıdır. Alın fenerlerinin iş yaparken, okuma ve yazma anında çok faydalı/işe yarar olduğu söylenebilir.

2- NASIL GİYİNMELİ?

Olağandışı Durum bölgesinde görev yapan sağlık çalışanları ideal barınma şartları ile karşılaşmayacaklarından, bölgeye giderken kalacakları süre boyunca yeterli olacak sayıda ve özellikte giyim malzemesini yanlarında götürmeleri vazgeçilmez öneme sahiptir. Bu tür bölgelerde kritik bir kişisel malzemenin kaybolması, zarar görmesi durumunda yenisinin elde edilmesi olasılığının olmayacağı var sayılmalıdır.

Bu tür şartlarda giyinmenin ana ilkesi “lahana tipi” şeklinde tanımlanabilir. Çok katmanlı giyinmek anlamındaki bu giyinme modeli, şartlar değiştiğinde hızla uyumu sağlayacak, soğuktan korunmak kadar önemli olan terlemeyi de en aza indirecektir. Kapalı mekanda çalışırken dış ve orta katmanlar çıkarılarak terlemeden çalışmak olanaklı olacak, çok zorlu şartlarda da tüm katmanlar giyilerek soğuktan, yağmurdan ve çamurdan korunmak olanaklı olacaktır.

En içten başlayarak önerilen giysi katmanları şu şekilde özetlenebilir:

·         Termal iç çamaşırı: Üst gövde ve ayaklar için iki ayrı parçadan oluşur. Çok çeşitli kalitelerde olan bu katman bir taraftan vücut sıcaklığının korunmasını sağlarken, diğer taraftan dışarı doğru terleme özelliğine sahiptir. Daha hafif materyalden hazırlanması, hareket kolaylığı sağlaması, teri minimal tutması özellikleri ile klasik yün iç çamaşırlarından üstündür.

·         İçlik veya iç katman: Genellikle ince polar malzemeden yapılmıştır.

·         Orta katman: Daha kalın polar veya rüzgar geçirmeyen diğer sentetik ürünlerden (wind stoper) yapılan bu katman da diğerleri gibi dışarı doğru terleme özelliğine sahiptir.

·         Dış katman: Hava şartlarına göre değişen özelliklerde olabilir. Kış şarlarında içi sentetik veya kaz tüyü ile desteklenmiş, dışı yağmur geçirmeyen özellikte kumaş ile kaplı bir anorak en uygunudur.

·         Kış şartlarında boyun ve yüzü korumak için boru tarzında tasarlanmış yine polar kumaştan boyunluklar kullanılmalıdır.

·         Baş ve kulaklar için de bere alınmalıdır.

·         El için eldiven alınmalıdır. Eldivenler kısa parmaklı yarım eldiven şeklinde olmamalıdır. Kalem tutmak veya diğer ince motor hareketleri daha az kısıtlayan parmaklı eldivenler tercih edilmelidir.

·         Kış şartlarında pantolon kesinlikle pamuklu veya kanvas kumaş dışı, soğuk geçirmeyecek kumaştan üretilmiş olmalıdır. Tercihan hareket kısıtlamasına neden olmayan astarlı pantolonlar tercih edilmelidir.

·         Ayakların soğuktan korunması için termal özelliğe sahip kalın kış çorapları tercih edilmelidir.

·         Ayaklarda dış katman olarak su ve soğuk geçirmeyen doğa sporları için üretilmiş botlar (bileği de kavrayan) tercih edilmelidir. Sıcak barınma ortamları için ek olarak daha rahat bir ayakkabı yedek olarak alınabilir.

·         Kar ve çamurda, özellikle sahada dolaşarak görev yapılacak ise, tozluk adı verilen botun üzerinden dize kadar olan mesafeyi örtecek özel üretilmiş materyalin ıslanmayı önlemek açısından büyük faydası olur.

Giysi malzemelerinin yedekli olması çok önemli ve gereklidir. Ayrıca Olağandışı Durum bölgesine ulaşım ve konaklama şartlarının çok değişken olduğu, hızlı mobilizasyonun önemli olduğu düşünülerek tüm malzemelerin kolay taşınabilir bir sırt çantası içerisine konması da önerilir. Bavul tipi çantalar bu tür amaçlar için sıkıntılı taşıma yöntemidir.

 

3- NASIL BESLENMELİ?

Bölgede mevcut yemek dağıtımlarından yararlanabilmek mümkün olsa da, önlem olarak ve  kişisel sağlığınızı düşünerek bölgede kalacağınız sürede minimal beslenme gereksinimi duyacağınız gıdaları birlikte götürmek güvenli bir seçenektir. Bu amaçla kolay taşınabilir, besin değeri yüksek, bozulmayacak gıda türlerini tercih etmek gerekir. Önerilebilecek gıda maddeleri şunlardır:

  • ·         Konserveler: Her gün için tercihe göre bir veya ikişer adet alınabilir.
  • ·         Hazır çorbalar
  • ·         Tahin-pekmez karışımı
  • ·         Zeytin ezmesi
  • ·         Bisküviler
  • ·         Kuru meyveler
  • ·         Fındık, ceviz vb.

 

Çalışılacak bölgedeki içme suyu olanakları önceden araştırılmalıdır. Güvenli içme suyuna ulaşımda güçlük varsa (Olağandışı Durum  bölgesine ulaştıktan hemen sonra erişmekte sorun olabileceğini düşünerek, erken dönem gereksinimi için ) en az 3 litre suyu birlikte götürmek önerilir.

Olanaklı ise küçük kamp ocakları ve buna uygun pişirme takımı faydalı olur. Bardak, çatal, kaşık, çakı, tuz ve kibrit veya çakmak gibi malzemeleri de bulundurmak gerekir.

Olanaklar ölçüsünde taze meyve tüketilmesi önerilir.

 

 
© 2017


TTB
Error!
Cannot connect to SQL Server.