İlaç

teb_logoTürk Eczacıları Birliği (TEB), Prokarbazin adlı kemoterapi ilacıyla ilgili açıklama yaptı.

ilac1Prokarbazin, lenfoma gibi ağır kanser hastalarının tedavisinde kullanılan bir kemoterapi ilacıdır. Hatta çoğu zaman da diğer ilaçlara yanıt vermeyen kanserli hastalarda tedavi için bir umut olabilmektedir. Bu ilaç şu anda sadece “kaçak” olarak bulunabilmektedir.

Bitki Bilindiği üzere ülkemizde gittikçe artan bir şekilde çeşitli bitkilerin çiçeklerinden, yapraklarından, kabuklarından veya diğer kısımlarından değişik yöntemlerle elde edilen genelde sıvı şeklinde formlar, kanserden diyabete kadar, neredeyse her türlü hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

 

.Sağlık Bakanlığı'nın ana hizmet birimlerinden olan İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü görevleri ile birlikte ortadan kaldırılmakta, "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu" adı altında idari ve mali açıdan özerk, özel bütçeli bir Sağlık Bakanlığı Kuruluşu oluşturulmaktadır.Türk Tabipleri Birliği görüşü için...
Basın AçıklamasıSağlık hakkı kısıtlanan ve ilaca ulaşımı engellenen vatandaşlar, geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar konusunda hükümetten açıklama bekliyor. Türk Tabipleri Birliği İlaç Danışma Kurulu konuya ilişkin basın toplantısı yaptı…

Hekim-İlaç Şirketi İlişkileri Anketine, 31 Mart 2006 tarihine kadar www.ttb.org.tr adresinden katılınabilir. Sonuçlar öncelikle ankete katılanlarla paylaşılacak.