10 Ekim katliamının üzerinden 7 ay geçti

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 7. ayı dolayısıyla Ankara Garı önünde anma etkinliği gerçekleştirildi. Anma etkinliği patlamanın yaşandığı saat olan 10.04’te başladı. Anma etkinliğine katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti temsilcisi, CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ve Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut katıldılar. Anmanın ardından Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunuldu. Katliamda yaşamını kaybedenlerin aileleri Meclis’te de temaslarda bulundu.

Katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu “Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz, Hesabını Soracağız” yazan pankartı taşıyan grup, Ankara Garı önünde, katliamın gerçekleştiği 10.04’te saygı duruşu yaptı.

Ankara Katliamı'nın faillerinden hesap sormak, yaşamlarını yitirenleri unutturmamak, hak arayışı mücadelesini büyütmek için kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı ve katliamda yaşamını yitiren avukat Uygar Coşgun'un eşi Mehtap Sakinci Coşgun, “Katliamın üzerinden 213 gün geçti. 7 aydır buradayız. Burada olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Anmaya katılan aileler de adalet arayışının peşini bırakmayacaklarını kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından katliamda yaşamını kaybedenlerin isimlerinin ve fotoğraflarının bulunduğu “Emek, Barış, Demokrasi” simgesel anıtı önüne karanfiller bırakıldı.

Kamu görevlileri hakkında suç duyurusu

Anmanın ardından aileler ve davanın avukatları suç duyurusunda bulunmak üzere Ankara Adliyesi önüne geçti. Ankara Adliyesi önünde yapılan açıklamaya TTB adına Merkez Konseyi Başkanı Dr. Bayazıt İlhan katıldı. Açıklamada, davanın avukatlarından İlke Işık, aileler, yaralılar ve 10 Ekim Mitingi’ni düzenleyenler adına Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Işık, “Geçen ay ortaya çıkan Müfettiş Raporu ile bizim başından beri söylediğimiz bu olayın sadece birkaç IŞİD’liden ibaret olamayacağı, bu katliamın devlet yetkililerinin sorumluluğunda, devlet yetkililerinin içinde olduğuna ilişkin bütün görüşlerimizi doğrulayan bir dolu belge ortaya çıktı. Bu dosyaya ulaşmamızın üzerinden 1 ay geçti. Savcılığın resen inceleme yapması gerekirken ve bu kişileri ceza dosyasına dahil etmesi gerekirken bunu yapmadı. Bu dosyada adı geçen kamu görevlileri ve bu dosyanın dışında ihmali ve kastı olduğunu düşündüğümüz diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız” sözlerini kaydetti.

Suç duyurusunun ardından Meclis’e geçen aileler, CHP ve HDP Milletvekilleri ile temasta bulundu.