STED.......STED Kapak

..
 
 
 
Kendimizi Sınayalım


Dr. Orhan Odabaşı*
*Asistan; S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği

 Viral Enfeksiyonlar
 Tipik olarak derinin viral enfeksiyonları, ağrılı veziküler lezyonlar olarak ortaya çıkarlar. En yaygın virüsler herpes simleks ve herpes zosterdir. 
 Herpes simplex 
 Herpes simplex bir taşıcıyla ya da aktif herpes simplex lezyonu (genellikle bir soğuk çıbanı) olan biriyle  yakın temas sonucu bulaşır. Çocukluktaki ilk enfeksiyon genellikle çok ağırdır. Genellikle çocuk dudaklarının ve ağzının etrafında yeme ve içmesini engelleyen, ağrılı kabuklanmalarla getirilir. Sistemik olarak verilen asiklovir, belirtilerin iyileşmesinde ve atağın süresinin azaltılmasında yararlıdır. Ağız içinde topikal kremler kullanılmalıdır (Resim 1). 

Resim 1: Alt dudağın herpes simpleks enfeksiyonu. Eğer sıvıları ve yiyecekleri oral olarak alamıyorsa, bu çocuğun hastaneye yatırılması gerekir.

 Gözün herpes simplex enfeksiyonu bir kornea ülseri gelişmesiyle (denritik ülser) sonuçlanabilir. Eğer Herpes simplex enfeksiyonuna bağlı bir korneal lezyonun var olduğuna ilişkin en ufak bir kuşku varsa, çocuk  bir göz doktoruna gönderilmelidir. 

 Herpetik Dolama 
 Aynı zamanda ağız lezyonu olan çocukların, parmaklarında herpetik lezyonlar görülebilir. Çocuklarda ya da yetişkin taşıyıcılarda bir ağız lezyonu olmadan parmaklarında lezyon ortaya çıkması seyrektir. Buna diğer dolama ile karıştırmamak gerekir çünkü insizyon ve drenaj bu durumda yarar vermez ve iyileşmeyi geciktirebilir. Ayrıca bu girişimler, bu durumun üzerine bakteriyel enfeksiyon gelişmesi olasılığını arttırabilir (Resim 2).

Resim 2: Herpetik dolama.  Dudaklarında da lezyon olması, bu çocuğun parmaklarında bir herpes simpleks virüs enfeksiyonu olduğunu düşündürdü.

Funfal Enfeksiyonlar
 Pamukçuk (kandida) 

Resim 3: Diffuz Seboreik dermatit. Bu durum üzerine eklenen bir bakteriyel enfeksiyonla koplike olmuş.

Küçük çocuklarda kandidal enfeksiyonlar yaygındır. Tipik olarak, perine ve kalçalar bebek bezine bağlı olarak kırmızıdır ve döküntüler vardır. Ayrıca vücudun her yanına yayılmış noktalı lezyonlar da vardır (Resim 3).
İleri olgularda, gövde ve yüz bütünüyle kırmızı lezyonlarla kaplanmıştır. Bu durumda çocuk hastaneye yatırılmalıdır. Hafif hidrokortizonlu kremler kaşınmayı ve irritasyonu azaltırken; nistatinli merhemler ise altta yatan etkeni tedavi ederler. 

Resim 4: Ergenlik çağındaki bir erkek çocukta atlet ayağı.

Tineal Enfeksiyonlar 
 Hijyeni kötü olan erkek çocuklarda atlet ayağı ve dhobie döküntüler oluşabilir (Resim 4). Büyük bir olasılıkla bu hastalıklar, püberte değişikliklerine bağlı olarak terleme artışıyla ilişkilidir. Antifungal kremlerin lokal uygulaması genellikle etkilidir.

   Kaynaklar
  1- Beattie T.F, Hendr, GM, Duguid KP; Pediatrik Aciller  Mosby-Wolfe Med. Communicohiers
 
 

.............................................Başa Dön.....Sayfa Başı